تبلیغات
ماركوپلو - سفر به آفریقا، مد امروز گردشگری
بسیار سفر باید تا پخته شود خامی !!!

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

مترجم سایت

free counters
چهارشنبه 26 خرداد 1389-01:22 ب.ظاین روزها سفر به قاره آفریقا و گردشگری در مناطق طبیعی آن تقاضایی مطرح در شركت‌های خدمات مسافرتی شده است، به‌گونه‌ای كه احساس می‌كنی سفر به این دیار مد شده است. اما گویی تورگردانان و خدمات‌دهندگان مقصدی جدید راه‌انداخته‌اند.در این شرایط بهتر است قبل از آنكه آژانس‌های مسافرتی به شما بگویند به كدام كشور بروید خودتان  نگاهی به وضعیت و جغرافیای كشورهای آفریقایی بیندازید.كشورهای آفریقایی عمدتا مناطق بكرطبیعی بسیاری دارند؛ به همین دلیل سفر به آفریقا به نوعی یك طبیعت‌گردی بكر محسوب می‌شود . به‌نظر می‌رسد تجربه گردشگری در طبیعت آفریقا بتواند به ما نیز در راه‌اندازی طبیعت‌گردی درست و به معنای واقعی آن كمك كند.

شكوه قاره آفریقا در منظره و چشم‌اندازه‌های بسیار زیبا و حیرت‌انگیز، حیات‌وحش شگفت‌آور و فرهنگ‌های انسانی متفاوت آن است. در قاره آفریقا 50 كشور وجود دارد و بیش از800 میلیون نفر در این قاره زندگی می‌كنند. قاره آفریقا از نظر وسعت، دومین قاره بزرگ جهان پس از قاره آسیاست.

اقیانوس‌ها و دریاچه‌هایی كه دورتادور قاره آفریقا را در بر گرفته‌اند‌ موجب شده‌اند كه این قاره سواحلی طولانی داشته باشد. این سواحل در كناره‌های اقیانوس اطلس، اقیانوس هند، دریای مدیترانه و دریای سرخ امتداد یافته‌اند. در شمال قاره آفریقا بیابان «ساهارا» یا «صحرای بزرگ» قرار دارد. صحرای بزرگ وسیع‌ترین بیابان جهان است و تقریبا تمام بخش شمالی قاره آفریقا را در بر گرفته است.

 2 صحرای مهم دیگر هم در بخش جنوب‌غربی قاره آفریقا وجود دارند كه نام‌های آنها «كالاهاری» و«نامیبی» است.

2 رود مهم و اصلی كه در قاره آفریقا جاری هستند رود نیل و رود كنگو هستند. رود نیل طولانی‌ترین رود جهان است. در بخش انتهایی این رود و در جنوب آن دریاچه ویكتوریا قرار دارد كه بزرگ‌ترین دریاچه قاره آفریقاست.

در نزدیكی دریاچه ویكتوریا و در سمت جنوب شرقی این دریاچه كوه «كلیمانجارو» قرار دارد كه بلندترین منطقه  قاره آفریقاست. همچنین یكی از مهم‌ترین آبشارهای جهان به نام «آبشار ویكتوریا» هم در قاره آفریقا قرار دارد.

حیات وحش قاره آفریقا در جهان معروف است. حیوانات این قاره فیل، كرگدن، اسب‌آبی، شیر و ببر هستند. همچنین حیوانات دیگری مانند آهو، غزال، زرافه، میمون، گوریل، كفتار، شامپانزه نیز در این قاره وجود دارند. بیشتر این حیوانات در علفزارهای باز و وسیع این قاره و جنگل‌های حاره‌ای و بارانی آن زیست می‌كنند.

مردم قاره آفریقا از صدها قوم و گروه مختلف هستند و هر گروه زبان، سنت، مذهب، هنر و تاریخ ویژه خود را دارند. قاره آفریقا در دوران تاریخ سیاسی خود، مقر سلطنت مصری‌ها، پادشاهان آفریقایی، مستعمره‌ اروپایی‌ها و كشورهای مستقل بوده است.

كشورهای آفریقایی: كنگو

25هزار سال قبل، مردمانی در قاره آفریقا به جنگل‌های واقع در حوزه رود كنگو آمدند و زندگی خود را در این منطقه آغاز كردند. رود كنگو در نیمه غربی قاره آفریقا جاری است. مردم این منطقه از جنگل، چوب فراهم می‌كردند و برای غذا هم از ریشه‌های خوراكی گیاهان استفاده می‌كردند. رود كنگو یكی از پهن‌ترین رود‌های جهان است؛ فقط رود آمازون واقع در آمریكای‌جنوبی است كه نسبت به رود كنگو در مناطق وسیع‌تری جاری است.  

امروزه حوزه رود كنگو شامل 2كشور می‌شود كه هر یك از آنها در دو طرف رود كنگو قرار دارند. نام هر دوی این كشورها، كنگو است. گاهی برای تشخیص آنها از یكدیگر از نام شهرهایی كه پایتخت این دو كشور است، استفاده می‌كنند.

پایتخت یكی از آنها  برازاویل و  پایتخت دیگری كینشازا است. كنگو (برازاویل) به‌طور رسمی با نام جمهوری كنگو و كنگو (كینشازا) به‌طور رسمی جمهوری دمكراتیك كنگو نامیده می‌شوند. نام منطقه كنگو از كلمه «باكنگو» گرفته شده كه نام یكی از گروه‌های اصلی است كه در این منطقه زندگی می‌كنند.

این مردم از چندین قرن پیش، در این منطقه زندگی می‌كرده‌اند؛ از هنگامی كه كنگو مقر حكومت پادشاهان مختلف بوده است. در سال‌1483 میلادی (قرن پنجم) هنگامی كه پادشاهی كنگو در این كشور حكومت می‌كرد، پرتغالی‌ها به كنگو آمدند. ابتدا پرتغالی‌های
تازه وارد، با مردم این حكومت رفتاری دوستانه داشتند تا اینكه بالاخره در سده 1530(قرن ششم) پرتغالی‌ها مردم « باكنگو» را به‌عنوان برده به خارج از كشور می‌فرستادند.

در اواخر سال‌های‌1800 میلادی (‌قرن نوزدهم) دیگر كشورهای اروپایی نیز به منطقه كنگو علاقه‌مند شدند. آنها متوجه شدند كه می‌توانند از این رود با ارزش به‌عنوان مسیری برای تجارت و دادوستد میان كشورهای واقع در غرب آفریقا و كشورهای بخش داخلی این قاره استفاده كنند.

مردم منطقه كنگو در سال‌1960 میلادی بالاخره توانستند استقلال خود را به‌دست آورند. با اینكه هر دو كشور كنگو آزادی خود را به‌دست آوردند ولی با مشكلات زیادی روبه‌رو شدند و دوره‌های سخت و خشن جنگ‌های داخلی برای كسب قدرت را تجربه كردند. بیشتر مردمان ساكن كشورهای كنگو روستانشین هستند و تقریبا بیش از دو‌سوم این مردم در روستاها زندگی فقیرانه‌ای دارند.

گینه

گینه كشوری است كه در غرب قاره آفریقا و در كناره اقیانوس اطلس قرار دارد. پایتخت این كشور شهر«كاناكری» است كه بندر بسیار مهم این كشور است. كشتی‌ها به این بندر می‌آیند و مواد معدنی و كالاهای دیگری را بار می‌زنند و به بازارهای سراسر جهان حمل می‌كنند.

كشور گینه به 4منطقه اصلی تقسیم می‌شود: یك منطقه دشت‌های هموار واقع در امتداد ساحل هستند و دیگری منطقه شمال گینه است كه شامل علفزارهای وسیع استوایی است كه « ساوانا‌» نام دارند. در این علفزارهای استوایی و در فصل باران‌های شدید، علف‌هایی می‌رویند كه ارتفاع آنها به 3‌متر می‌رسد.

در میان «‌ساوانا» یا علفزار‌های شمال گینه درخت‌هایی به‌صورت پراكنده در لا‌به‌لای علف‌ها رشد می‌كنند. در شرق گینه و درست در كنار دشت هموار، ناگهان رشته كوه‌های «‌فوتا جالان» سر بر افراشته‌اند. كوه‌های فوتا جالان سرچشمه 3رود اصلی جاری در منطقه غرب قاره آفریقا هستند. این كوه‌ها منبع رودهای نیجر، گامبیا و رودخانه‌های سنگال هستند كه جریان این رودها از كشور گینه و از كوه‌های فوتا جالان آغاز می‌شود.

جنوب شرقی گینه منطقه‌ای تپه‌ای است كه این تپه‌ها پوشیده از جنگل‌های انبوه هستند و در این جنگل‌ها درختانی با چوب‌های بسیار باارزش رشد كرده‌اند؛ مانند درختان ساج، ماهون و آبنوس. ولی بسیاری از این جنگل‌ها به‌تدریج به علفزار‌های لخت تبدیل می‌شوند زیرا مردم منطقه این درختان را به‌صورت فراوان قطع می‌كنند تا بتوانند از زمین‌های هموار برای كشاورزی و تهیه مواد غذایی استفاده كنند و بیشتر مردم گینه محصولات كشاورزی و مواد‌غذایی خود را از این طریق تامین می‌كنند.

مردم گینه برنج، آرد مانیوك، سیب‌زمینی شیرین، موز، قهوه، آناناس، بادام زمینی، سیب‌زمینی هندی و ذرت می‌كارند. مقدار كمی از این محصولاتی كه در گینه كشت می‌شوند به كشور‌های دیگر فروخته می‌شوند.

مردم این كشور از گروه‌ها و اقوام مختلف هستند. بسیاری از مردم منطقه كوه‌های فوتاجالان از اقوام «‌فولانی‌» هستند. در منطقه شمال گینه اقوام «‌ماكین» زندگی می‌كنند و دیگر اقوام مهم و اصلی گینه اقوام، سوسو، كیسی و كیپل هستند.

تا سال‌1958 كشور گینه مستعمره كشور فرانسه بود، به همین علت زبان رسمی مردم گینه، زبان فرانسه است. اما مردم این كشور به زبان‌های مختلف و فراوان آفریقشایی هم صحبت می‌كنند.

ترجمه - شادی جمشیدی
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 خرداد 1389 01:34 ب.ظ


Can exercise increase your height?
شنبه 1 مهر 1396 07:05 ب.ظ
Wonderful post but I was wondering if you could write a litte more
on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Thank you!
Can you grow taller with exercise?
جمعه 24 شهریور 1396 08:56 ب.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should
also visit this blog on regular basis to obtain updated from most recent information.
What causes the heels of your feet to burn?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:42 ق.ظ
Asking questions are genuinely nice thing if you are not understanding anything totally, except this paragraph offers pleasant understanding
yet.
How do you get Achilles tendonitis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:17 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also
make comment due to this brilliant paragraph.
www.purevolume.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:30 ب.ظ
Valuable information. Lucky me I found your site by accident,
and I am stunned why this coincidence did not took place earlier!
I bookmarked it.
What causes pain in the back of the heel?
جمعه 13 مرداد 1396 03:43 ب.ظ
If some one wants expert view regarding running a blog then i propose him/her to pay a visit this weblog, Keep up the fastidious work.
kendrabuswell.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 07:20 ق.ظ
Hi there every one, here every one is sharing such
know-how, so it's fastidious to read this blog,
and I used to pay a quick visit this web site
everyday.
margieclubb.hatenablog.com
شنبه 17 تیر 1396 07:03 ق.ظ
What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience about unpredicted emotions.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:35 ق.ظ
Why people still make use of to read news papers when in this technological
globe the whole thing is presented on net?
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:20 ب.ظ
Very good article! We will be linking to this particularly great post on our website.
Keep up the good writing.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:31 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you are just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you're
stating and the way in which you say it. You make it entertaining
and you still care for to keep it wise. I can not wait to read far more from you.
This is really a terrific web site.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:09 ق.ظ
This paragraph presents clear idea designed for the
new viewers of blogging, that actually how to do blogging.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:46 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here
by searching for manicure
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 07:25 ب.ظ
Yes! Finally someone writes about manicure.
ma9to
شنبه 4 خرداد 1392 06:26 ب.ظ
لبـخـنـد ، حتی زمانیکه بر لبان یک مرده می نشـیند ، بازهـم زیباسـت
http://www.ma9to.blogsky.com
مجیک
چهارشنبه 8 دی 1389 12:19 ب.ظ
سلام .. مرسی از زحمتت.. جالب بود. به دردم خورد .. ممنون.. موفق باشی
dashghadir
چهارشنبه 23 تیر 1389 07:09 ب.ظ
خیلی اطلاعات جالب و خوبی بود.
با تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر