تبلیغات
ماركوپلو - جمهوری دموكراتیك عربی صحرای باختری
بسیار سفر باید تا پخته شود خامی !!!

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

مترجم سایت

free counters
سه شنبه 27 بهمن 1388-02:43 ب.ظ


موقعیت جغرافیایی

 

كشور "جمهوری دموكراتیك صحرای باختری" در شمال غربی قاره آفریقا و در حاشیه اقیانوس اطلس واقع شده است. از شمال به مراكش، از جنوب و جنوب شرق به موریتانی و  از شمال شرق دارای مرزهای اندكی با كشور الجزایر است.


 


مساحت صحرای باختری معادل 288000 كیلومتر مربع است كه طبق سرشماری انجام شده در سال 2005 این كشور 383000 سكنه را در خود جای داده است. این در حالی است كه 25 درصد ساكنین این كشور به دلیل مشكلات داخلی در اردوگاه های پناهندگان در شهر " تندوف " در الجزایر در حال زندگی كردن هستند.

 

شهر "العیون" بزرگ‌ترین شهر و  پایتخت صحرای باختری است كه در کرانه اقیانوس اطلس قرار دارد. العیون كه تا سال 1976 تحت سیطره اسپانیا بوده است هم اكنون دربرگیرنده نیمی از جمعیت صحرای باختری است. وسعت شهر   ۱۳۹۴۸۰ کیلومتر مربع و تعداد ساكنین آن 194668 نفر برآورد شده است.

 تاریخچه

 

در سال 1885 كشورهای ارستعمارگر اروپایی در كنفرانسی در برلین كه بعدها به " كنفرانس برلین" شهرت یافت، گرد هم جمع شدند در مورد قاره آفریقا تصیمیم گیری كنند. فرانسه، ایتالیا، انگلستان، پرتغال و اسپانیا از جمله این كشور ها بودند كه هریك بر بخشی از قاره آفریقا حاكم شدند.  در این میان اسپانیا به دلیل حفاظت از مستعمرات  خود در جزایر قناری خواهان حاكمیت بر مراكش و صحرای جنوبی ( صحرای باختری‌) شد.  حاكمیت اسپانیا همچنان ادامه داشت تا اینكه در سال 1975 با تلاش استقلال خواهان صحرایی اسپانیا مجبور به ترك صحرای باختری شد.

 

كشور جمهوری دموكراتیك عربی صحرای باختری در حقیقت بخشی از كشور مراكش است كه در سال 1975 با خروج استعمار اسپانیا از این منطقه، اعلام استقلال كرد. در آن بر هه از زمان، فعالیت های " جبهه آزادیبخش پولیساریو صحرای باختری" نقش اصلی در استقلال مناطق صحرایی از استعمار اسپانیا و سلطه مراكش را ایفا كرد. جبهه آزادیبخش پولیساریو با گرایش های سوسیالیستی و حمایت الجزایر توانست بر یك قرن استعمار در این منطقه خاتمه دهد.

 

جبهه آزادیبخش پولیساریو جنبشی ملی با پایه اجتماعی عمیق در میان مردم این كشور است كه برای تحقق عدالت اجتماعی و تقویت بنیان های جامعه – از طریق اهمیت به بنیان خانواده به مثابه پایگاهی فرهنگی، اجتماعی و دینی- گام بر می دارد. این جنبش دارای در روش های تصمیم گیری و عمل بصورت دموكراتیك عمی می كند و با ملاك قرار دادن افكار ملت به تدوین سیاست ها و استراتژی های خود می پردازد.

 

وضعیت اجتماعی

 

غالب مردم صحرای باختری مسلمان و همچون دیگر كشورهای شمال آفریقا پیرو مذهب مالكی هستند. مردم صحرای باختری همچون دیگر كشورهای شمال آفریقا  از جمله الجزایر، مراكش، موریتانی و تونس سفید پوست هستند و به ندرت دیده می شود كه سیاه پوست باشند. زبان مردم صحرای باختری عربی است و مردم این كشور عمدتاً به گویش "حسانیة " تكلم می كنند. حسانیه بواسطه عزلت متكلمان به این زبان در دل صحرای آفریقا و همچنین تاثیرپذیری اندك از قدرت های خارجی مانند عثمانی و فرانسه از فصیح ترین لهجه های عربی به شمار می رود


 

حسانیه نامی مأخوذ از اقوام "بنی حسان" می باشد.  این اقوام در قرون 15 تا 17 میلادی بر نواحی صحرای باختری و موریتانی مسلط شدند. حسانیه به عنوان بدیلی برای زبان "بربر " در شمال آفریقا بكار گرفته شد. لهجه های لیبیایی، جنوب تونس و  منطقه "سوف" در الجزایر از نزدیك ترین لهجه ها به حسانیه می باشند.

امروزه فقط مردم موریتانی آشنا به لهجه حسانیه هستند و برخی از اصطلاحات و تعابیر مجازی كه در این زبان استعمال می شود، برای دیگر عرب زبانان مشكل است. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره كرد :

 

حسانیه

عربی فصیح

معنی

 

الشهر مات

مات الشهر

ماه پایان یافت

اهلُ بسم الله الرحمن الرحیم

اهلُ بسم الله الرحمن الرحیم

اشاره به طایفه اجنه دارد

 

ساكنین صحرای باختری عموماً مهاجرانی هستند كه در خلال قرن ها به این منطقه مهاجرت كرده اند. ساكنین صحرای لیبی، برخی گروه های بربر در شمال آفریقا و  مهاجران عرب از شبه جزیره عربستان در شمار مهاجران به صحرای باختری هستند.

در حال حاضر قبایل موجود در صحرای باختری عبارتند از :

 

    * عروسیان:العروسیون منتسب به قبایل اشراف حسینی در تونس هستند كه در اثر فشارهای مسیحیان به صحرای باختری مهاجرت كردند.

 

    * أولاد تیدرارین:أولاد تیدرارین فرزندان " أحمد بن غنبور" هستند كه مناطق شمالی مراكش به صحرای باختری مهاجرت كردند.

 

    * ركیبی ها : قبایل ركیبی از ادریسیان شمال آفریقا می باشند و به "احمد ركیبی " در شمال مراكش منتسب می شوند. شیخ "ماءالعینین" از رهبران بزرگ صحرای باختری نیز از ادریسیان شمال آفریقا است.

 

    * تكنة :  مركب از قبایل أزرقیان، آیت الحسن، أصبویا، یكوت، آیت أوسى.

    * أولاد دلیم

    * آیت باعمران

    * دوبلال:از قبایل عربی صحرای باختری

 

وضعیت فرهنگی

 

فرهنگ صحرای باختری از غنی ترین فرهنگ های منطقه شمال آفریقا به حساب می آید. فرهنگ این منطقه تركیبی از فرهنگ های عربی- اسلامی و آفریقایی است. مردان  و زنان صحرایی هریك دارای لباس های مخصوصی هستند كه نشانه دهنده پایبندی آنان به آداب رسوم و سنت های دینی و فرهنگی آنان می باشد.

 

در فرهنگ صحرایی مردان عموماً سر خود را با پارچه ای سیاه و یا زرد رنگ می پوشانند. "الدراعه" لباس مردان صحرایی است كه از دو طرف آزاد است و با طبیعت خشك و سوزان  صحرایی تناسب دارد. این نوع لباس دارای انواع مختلفی است از جمله :

دراعة الشكة، دراعة بلمان و دراعة بازان...زنان نیز از پارچه ای شبیه به چادر رنگی به عنوان لباس استفاده  می كنند  كه در زبان محلی اصطلاحاً "ملحفه " نامیده می شود. ملحفه متشكل از 4 متر پارچه رنگی است و غالباً بدون نیاز به خیاط توسط خود زنان صحرایی دوخته می شود. واردات این پارچه ها عمدتاً از كشورهای موریتانی و امارات صورت می گیرد و در بردارنده انواع مختلفی همچون : الشكة، كنیبة، كاز، كونتر، شیفون و سامبل می باشند.  این اسامی مختلف دلالت بر نوع پارچه و یا نوع رنگ آمیزی آنها دارد.

   

 زنان صحرایی برای زینت دادن خود از طلا و نقره به صورت گردنبد و خلال استفاده می كنند. خلال غالباً از نقره خالص ساخته می شود و وزنی برابر با یك كیلو گرم دارد. زنان صحرایی این وسیله زینتی را كه بصورت دو تكه ساخته می شود، به پای خود می بندند.

 

از دیگر ویژگی های فرهنگی در جامعه صحرایی نوع روابط میان افراد خانواده و خصوصاً زوجین است. در این خانواده ها مرد هیچ گاه همسر خود را مورد ضرب و شتم قرار نمی دهد زیرا این عمل در نزد مردم صحرا اقدامی منافی آداب جامعه می باشد. زنان مطلقه هرگاه بخواهند می توانند ازدواج كنند و طلاق به هیچ وجه از شأنیت اجتماعی آنان نمی كاهد.

 

در جامعه صحرایی احترام به دو شكل عمودی و افقی مورد توجه است. در قبیله و جامعه، احترام به گونه افقی ( یا از بالا به پائین ) مدنظر است. لذا كوچكتر همواره احترام بزرگتر را حفظ می كند و احترام عمودی در داخل خانواده های صحرایی اعمال می شود. به این ترتیب همه اعضای خانواده به یكدیگر احترام گذاشته و  پدر و مادر و فرزندان همگی در سطحی مساوی از احترام برخوردارند.

 

 موسیقی و رقص

موسیقی حسانیه تركیبی از موسیقی عربی – آفریقایی است.  موسیقی حسانیه با نواختن ضربات ممتد بر طبلی استوانه ای شكل نواخته می شود. مشخصه اصلی رقص حسانیه در حركات متنوع دست و انگشتان دست رقاصان صحرایی متبلور می گردد." آوزان "  نام  آلت موسیقی حسانیه است كه نوازندگان صحرایی در اجرای برنامه های خود به همراه اشعار حسانی از آن استفاده می كنند. رقص مردان صحرایی بیشتر  شبیه به رقص مردان تركمن در ایران است. به این ترتیب كه مردان دو به دو در مقابل یكدیگر ایستاده و با حركات ممتد پا حركات موزونی از خود به نمایش می گذارند.  این در حالی است كه زنان میانسال با انداختن پارچه ای بر روی صورت و حركات آرام می رقصند و  دختران جوانان عمدتاً متناسب با نوع آهنگی كه نواخته می شود حركات موزون سریعتری را از خود به نمایش می گذارند كه در زبان محلی به ( كمبة بی بی ) مشهور است.  

 

آداب ضیافت و مهمانی

صله رحم و دید وبازدید از ویژگی های خانواده های صحرایی به شمار می رود. مصافحه و روبوسی كردن از عادات مردان صحرا در استقبال از مهمانان خود می باشد. در میهمانی اقوام حسانیه، پذیرایی با چایی نیز از عادات مرسوم است كه بدان توجه بسیار می گردد.

چای خوردن  در ضیافت های صحرای باختری از آداب و رسوم خاصی پیروی می كند. میهمان در صحرای باختری حداكثر 3 استكان چای می خورد. كه عبارت است  از :

 

" الكأس الضیف- الكأس الكیف- الكأس السیف" یا " الجر و الجمر و الجماعة "

 


جام اول ( جام میهمان )، به مثابه تكریم  و احترام میهمان است. جام دوم ( جام عیش ) برگرفته از عادات عربی و عیش طلبی عربی است و جام سوم ( جام شمشیر) نشانه پیمان مشترك میان صاحبخانه و میهمان است. بدین معنی كه میهمان پیمان می بندند كه از صاحبخانه همچون خویشان خود دفاع كند.

 

آداب ازدواج در صحرای باختری

نامزدی در صحرای باختری با خواستگاری مادر پسر و رفتن به منزل دختر آغاز می گردد. پس از موافقت خانواده دختر، اقوام و نزدیكان پسر در موقعیتی مناسب و به همراه هدایایی شامل لباس، عطر و ... منزل دختر رفته و  خواستگاری را به صورت رسمی و علنی به انجام می رسانند .

 

در مراسم عروسی خانواده عروس با بلند كردن لباس سفید بر روی دستان خود، شادی خود اظهار می كنند. در این مراسم كه همراه با نواختن آنگ های محلی است، عروس با پوشیدن لباسی زیبا سه مرتبه در اطراف خیمه عروس كه اصطلاحاً " رك " نامیده می شود می گردد. "رك " پس از قرائت قرآن ( بر اساس مذهب مالكی)  و در محلی دورتر از دیگر خیمه ها بر پا می شود.

 

مراسم عروسی در صحرای باختری برای دختران باكره هفت شبانه روز به طول می انجامد اما برای زنانی كه قبلاً ازدواج كرده اند این مراسم یك روز بیشتر نیست. پس از پایان مراسم داماد به همراه شخصی از نزدیكان خود به خیمه عروس رفته تا او در كنار او  بنشیند. در این حالت داماد با لباس سفید و همراهش با لباس سیاه به خیمه عروس وارده شده و  در كنار عروس می نشینند و این  در حالی است كه عروس هنوز صورت خود را به داماد نشان نداده است.  در خلال شب دوم ( كه شب زفاف نیز می باشد ) عروس توسط دوستانش آرایش شده و آماده می شود تا به همراه موكبی از زنان و دختران برای بار دوم به "رك " برود.

 
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 11 اردیبهشت 1389 10:29 ق.ظ


How can I increase my height after 18?
یکشنبه 26 شهریور 1396 01:21 ق.ظ
Wow, awesome weblog structure! How long have you ever been running a blog for?

you made running a blog look easy. The whole glance of your web site is wonderful,
let alone the content!
foot pain
چهارشنبه 15 شهریور 1396 01:29 ق.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little
homework on this. And he in fact ordered me
breakfast due to the fact that I found it for him...

lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your website.
Can stretching help you grow taller?
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:23 ق.ظ
I'm not sure where you are getting your information,
but great topic. I needs to spend some time learning much more or
understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this info for my
mission.
What do eccentric heel drops do?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:39 ق.ظ
I'm extremely pleased to find this website.
I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!!

I definitely loved every bit of it and I have you book-marked to look at new information on your blog.
Foot Complaints
شنبه 14 مرداد 1396 08:54 ب.ظ
Hi would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a difficult
time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
mauradetjen.weebly.com
جمعه 13 مرداد 1396 06:38 ق.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching
for جمهوری
mandysgroi.wordpress.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 07:41 ق.ظ
Now I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming
over again to read additional news.
BHW
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:34 ب.ظ
Howdy! This blog post couldn't be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I will forward this post to him.
Pretty sure he'll have a good read. Thank you for sharing!
manicure
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 07:59 ب.ظ
I have read so many posts regarding the blogger lovers except this piece of writing is
actually a good article, keep it up.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 09:37 ب.ظ
I'm curious to find out what blog system you have been utilizing?
I'm experiencing some minor security problems with my
latest blog and I would like to find something more safe.
Do you have any solutions?
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 11:23 ق.ظ
My brother recommended I might like this blog.

He was entirely right. This post truly made my day. You cann't imagine just how much time I had
spent for this information! Thanks!
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:37 ق.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme
in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have
done a formidable job and our entire community will be thankful to you.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:58 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Appreciate it
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 05:16 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! By the
way, how could we communicate?
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:21 ق.ظ
This website really has all the information and facts I needed concerning this subject and didn't know who
to ask.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 08:34 ب.ظ
Thanks for every other excellent article. Where else may just anybody
get that kind of info in such an ideal method of writing?
I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر